Workshop k 17.listopadu

Každoročně slavíme 17.listopad jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva. V reakci na demonstraci 28.10.a nepokoje spojené s pohřbem studenta Jana Opletala rozhodli nacisté o uzavření vysokých škol.Devět vůdců bylo bez soudu popraveno v Ruzyňských kasárnách. 1200 studentů bylo převezeno do koncentračního tábora v Sachsenhausenu,35 studentů nepřežilo. 17.11.1989 připomínka nacistických represí přerostla v demonstraci proti komunismu. Děti ze 6.C,7.A,7.B,8,A a 8.C si ve workshopu připomněly 30 let svobody. Pomocí komiksu se žáci seznámili s událostmi roku 1989. Probrali jsme si barvy české trikolory i úlohu OF v listopadových dnech.. Nakreslili jsme si jeho logo. Mluvili jsme o dvou výrazných osobnostech revoluce o disidentovi, posledním československém a prvním českém prezidentovi V. Havlovi a zpěvačce Martě Kubišové. Prohlédli jsme si knížky Praha V.Havla, Zápisky obviněného a Deset let s V.Havlem, což je dílo pana Špačka-bývalého mluvčího V.Havla. Poslechli jsme si Modlitbu pro Martu a Náměšť J.Huťky-písně,které zněly tehdy i dnes. Prohlédli jsme si dobové fotografie,zajímavá je ta z Vodičkovy ulice. Nahrála jsem si povídání s paní Kubišovou, se kterým jsme se seznámili. Vyprávěla nám, jak je honila Stb, když jeli pokřtít dceru Kačenku, jejímž kmotrem byl právě pan Havel. Děti si vyplnily křížovku a poté sestavily obrazec ze srdíček,které si samy připravily. Všechny byly nádherné-velké srdce, V jako vítězství, obdelník, had či rok 1989. Velký dík za to patří všem mým žákům!!!

PhDr.Jarmila Steklá

Příspěvek byl publikován v rubrice 2.stupeň, Naše aktivity. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.