Návštěva Terezína

Žáci 9. A, B, C navštívili Památník Terezín. Malá pevnost sloužila jako trestnice pro vojenské a politické vězně už v 19. stol. Po 15. březnu 1939 si nacisté povšimli výhod objektu a v červnu 1940 zde zřídili policejní věznici. V malých celách zde byli vězněni v bídných podmínkách členové odbojových organizací. Byli zde vězněni i manželé JUDr. Milada Horáková a její manžel dr. Bohuslav Horák. V Malé pevnosti strávili léta 1942-44. Dožili se osvobození. Milada Horáková pak byla v roce 1950 popravena komunisty a právě včera 27. 6. jsme si se žáky připomněli i toto smutné výročí. Celkem prošlo věznicí v terezínské Malé pevnosti 27 000 mužů a 5000 žen. Vězni dostávali potraviny podle nařízených směrnic- 370 g chleba na den, dvakrát denně měli náhražkovou kávu, hlavním jídlem byla zeleninová polévka. Příděly potravin se neustále snižovaly, a tak se stalo téma jídlo předmětem debat mezi vězni a někteří sepisovali i recepty. Terezínské šance-valy se staly symbolem nepřekonatelné zdi, přesto se podařilo dvěma vězňům uprchnout a zachránit si tak život. Navštívili jsme stálou expozici v Muzeu ghetta, která je věnována životu Židů za druhé světové války a vznikla ve spolupráci s bývalými vězni. Na závěr výletu jsme navštívili pietní místo-Židovský hřbitov a krematorium, kde jsme zapálili svíčky.

PhDr. Jarmila Steklá
Mgr. Alena Škodová

Příspěvek byl publikován v rubrice 2.stupeň, Naše aktivity. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.