Paměti národa

Žáci 9. A, 9. B a 8. C se účastnili projektu Příběhy našich sousedů, který spoluvytváří nadace Postbellum. Projekt začal v září 2017 a ukončen byl 8.3.2018 závěrečnými prezentacemi v Domě U Kamenného zvonu. Děti z 9. A ve složení Veronika Bludská,Sebastian Ondo,Tereza Podlucká,Lucie Steinerová a Vladyslav Kopčuk pod vedením paní učitelky Mgr.Evy Dubišarové získaly 3.místo. Zpracovávaly příběh Meira Lubora Dohnala, který se narodil v roce 1938 do smíšené rodiny v době, kdy vládl antisemitismus.V roce 1971 napsal scénář k Petrolejovým lampám Juraje Herze. Posléze pracoval jako topič a uklízeč, protože odmítal komunistickou normalizaci. Podepsal Chartu 77. Dnes vede katedru scénáristiky FAMU v Praze. 9. B zastupovaly v projektu Isabela Bouzková,Johana Kastnerová,Klára Němečková,Ester Sarkisová a Sofie Solarová. Rozvíjely příběh Blaženy Hokrové,která se narodila v roce 1926,tedy do období 1.republiky. Její otec byl legionářem zajatým v Rusku. Když jí bylo 13 let, vypukla druhá světová válka. Se smutkem vzpomínala i na období komunistického převratu v roce 1948, na 50. léta i na dobu okupace Československa v roce 1968. Její rodina založila slavné knihkupectví v Kaprově ulici,které jim komunisté znárodnili. Děvčata pracovala pod vedením paní učitelky Evy Dubišarové. Z 8. C se do projektu zapojili Agáta Marie Bulvová, Alexandra Chalupská, Johanna Jandourková,Vlasta Peyerlová a Aidan Spousta. Vyprávěli příběh ctihodné sestry Jany Dominiky Bohušové. Narodila se v roce 1954. Je dětskou lékařkou. Svou práci vykonávala s láskou. V roce 2011 pečovala měsíc o bývalého prezidenta pana Václava Havla, kterého si nesmírně váží. Bylo symbolické, že se stal prezidentem, když byla svatořečena Anežka Česká, a zemřel v roce 800.výročí jejího úmrtí. Děti pod vedením paní učitelky PhDr. Jarmily Steklé byly jejími hosty.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2.stupeň, Naše aktivity. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.