Škola v DOXu

Minulý týden byl týdnem naší školy v DOXu, týdnem workshopů a kreativního myšlení v jedinečném centru současného umění s „poletujícím“ Guliverem nad hlavou. V pondělí jsem program „S kůží na trh“ absolvovala dvakrát, s třídou 6.D dopoledne a se 7. B odpoledne. Pokaždé byla atmosféra jiná. Pokaždé však inspirativní a tvořivá.
Je deset hodin ráno a my jsme prvními návštěvníky, prvními uměleckými nadšenci v Doxu. Poslepu a se zacpanýma ušima vstupuje tato zvědavá skupina do trochu divadelně pochmurné expozice Daniela Pešty: DeTermination, aby skrz témata výstavy, otázky lektorky Katky a hledání vlastních odpovědí zjistila, jaké je to jít s kůží na trh. Tvořivá dílna v závěru a vskutku pokaždé originální performance mladých umělců ze 6.D trochu odlehčily serióznost výstavy a daly programu v DOXu další rozměr.
Pondělní odpoledne a Dox podruhé. Tentokrát jde s kůží na trh 7.B. Diskuse v expozici i v závěru programu se točí především kolem otázky krásy, normálnosti, jinakosti či divnosti vystavených děl, ale i kolem hranic únosnosti a rolí současného umění. Odpověď sice ještě (možná) neznáme, důležitý je však neklid, který nás nutí o tom všem uvažovat. A na takové kritické mysli nejvíce záleží!
Čtvrtek a poslední skupina nadšenců v Doxu. „Bourání stereotypů“ je program jen pro ty nejodvážnější, kteří své názory či argumenty dokážou prodat, stát si za nimi a umí i naslouchat druhé straně. Názorové rozpětí mláďat z 8.B a 9.B roztáhne v mnoha případech křídla, jak se ukáže v soutěžní diskusi. Pár jich létát již skvěle umí a ti druzí, ti se teprve učí.
V každém případě to byl silný zážitek, jenž, jak doufám, nedá žádné otevřené, vnímavé mysli spát, otevře v ní další otázky a možná i dosud nepoznanou dimenzi naší existence.
Věřím, že to byla pro každého z Vás originální a inspirativní dvouhodinovka, já jsem si to i díky Vám užila.

Martina Miženková

Bylo to i díky Vám výjimečné, mláďata!

Příspěvek byl publikován v rubrice 2.stupeň, Výtvarné akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.