Noc s Andersenem

Závěrečná zpráva o spolupráci ZŠ Vodičkova a Městské knihovny v Praze (pob. Školská) na projektu Noc s Andersenem

Jak to vše vzniklo?

Vybrané pobočky Městské knihovny v Praze (dále jen MKP) se již několik let aktivně podílejí na účasti v evropském projektu Noc s Andersenem1. V pobočce Školská proběhly před letošní Nocí 2 ročníky (2017 – Steampunková detektivka, 2018 – Piráti), kterých se účastnili místní dětští návštěvníci různého věku.
V roce 2019 jsme na přání dětí zvolili téma Harry Potter. S kolegou Tomášem Kohlem jsme přišli na nápad oslovit pro 3. ročník celou třídu, a tak jsme začali již v červnu 2018 aktivně jednat s paní učitelkou Kešnerovou, která chodila do knihovny na lekce se svou třídou. Kolega Kohl je letitým pasivním a aktivním účastníkem Nocí s Andersenem a Nocí bez Andersena (neoficiální pokračování pro starší děti/mládež) na pobočce Smíchov, takže má za sebou mnohaleté zkušenosti. Rozhodl se, že NsA na pobočce Školská budou slavnostním zakončením půlroční aktivity dětských účastníků. Přes letní prázdniny v roce 2018 jsme dali ještě společně s kolegyní Lenkou Hofbauerovou dohromady program návštěv (1 beseda za měsíc na určité téma z prostředí kouzelnického světa). Na konci srpna 2018 jsem s kolegou Kohlem došla do školy prezentovat akci paní učitelce Kešnerové, se kterou jsme se pak dohodli na návštěvách a také na tom, že žáci by si měli do konce roku 2018 přečíst 1. díl – Harry Potter a kámen mudrců. Naše dobrodružství mohlo začít.

Návštěvy v knihovně

Žáci dostali na začátku září přijímací dopisy do kouzelnické školy, ve kterých byl uveden i seznam školních pomůcek a dalších nezbytných věcí, které si měli pro studium pořídit (černý hábit, hůlka, amulety, ad.) a které měli nosit i při každé návštěvě knihovny. Při první návštěvě jsme žáky rozdělili do třech bradavických kolejí (Nebelvír, Mrzimor a Havraspár). Zmijozelské studenty měli představovat přihlášení dětští návštěvníci knihovny, kteří se našich setkání neúčastnili.
Knihovníci představovali postavy ze světa Harryho Pottera – knihovnice Madam Pinceová (D. Šourková); klíčník, šafář a profesor Rubeus Hagrid (T. Kohl), zmijozelská prefektka (L. Hofbauerová). V průběhu roku se ještě připojila ošetřovatelka Madam Pomfreyová (Jana Rolfová). Pomohli nám taktéž dobrovolníci v rolích trola/školníka Filche a obchodnice slečny Tyrkysové (Petr a Eraya). V tabulce níže uvádím seznam absolvovaných lekcí a jejich náplň.

Podrobnější informace o jednotlivých návštěvách jsou společně s fotografiemi umístěny na webových stránkách školy. Je také třeba zmínit, že žáci dostávali za tvorbu úkolů a další aktivitu v hodinách body, které jsme vyvěšovali na skleněnou část posuvných dveří. Body sbírali pro celou kolej.

Při jedné z posledních návštěv jsme předali paní učitelce přihlášky na NsA a prohlášení o bezinfekčnosti, které vyplnili a podepsali rodiče.

Noc s Andersenem v duchu Harryho Pottera

Letošní ročník Noci s Andersenem probíhal ve dnech 29. března až 30. března. Oficiální téma Noci bylo Andersen známý, neznámý, ale účastníci mají možnost zvolit i vlastní téma. U nás vyhrál již zmíněný Harry Potter. Program začal v pátek ve 20 hodin. Nakonec se sešlo v knihovně 12 dětí, 3 knihovnice,3 dobrovolníci a paní učitelka Konaševská jako dozor. Z důvodu nedostatečného počtu zmijozelských studentů jsme museli přiřadit studenty této koleje do zbylých kolejí, ale vše proběhlo hladce.
Na začátku si studenti došli nakoupit ingredience do kouzelného krámku slečny Tyrkysové. Poté je čekala dobrodružná cesta bradavickými chodbami, při které se museli vyhnout školníku Filchovi a jeho kočce paní Norrisové. Školníka mohli žáci uplatit sladkostmi. V případě, že porušili školní řád, čekala je Madam Pomfreyová na ošetřovně. Zde jí pomáhali obvazovat zraněnou stonožku. Další úkol si pro žáky připravil Hagrid. Tento obdivovatel veškerých prapodivných zvířat si pořídil vajíčka draků a nutně potřeboval postavit pro budoucí dráčky kvalitní hnízda. Poté se studenti museli potichoučku a nepozorovaně proplížit kolem knihovnice Madam Pinceové do knihovnického oddělení s omezeným přístupem, kde je čekala překážková dráha. Po jejím zdolání je čekala šifra s knihami. Měli uhádnout a složit slovo nesmrtelnost, které je přivedlo ke slavnému čaroději Nicolasi Flamelovi a jeho vynálezu – kameni mudrců. Ten se objevil i v knihovně.
Poté studenty čekala volná zábava ve společenské místnosti (hraní famfrpálu, deskových her, křížovek,…). Před spaním jim přečetl Hagrid jednu bajku ze sbírky Bajky barda Beedleho. Ráno jsme společně posnídali. Studentům jsme předali diplomy za účast a v pořádku je v 8 hodin předali rodičům.

Závěr

Podle slov dětí a paní učitelky Konaševské, která byla přítomna, se celá akce podařila. Chtěla bych dodat, že veškerou výzdobu knihovny a materiály, se kterými jsme po celý půlrok pracovali, jsme vytvořili sami, pokud není uvedeno jinak – např. inspirace z webových stránek pedagogů2 a metodických materiálů od vydavatelství Albatros.
Na tomto místě bych ráda poděkovala paní učitelce Kešnerové, která zprostředkovala veškerý kontakt mezi školou, knihovnou a rodiči. Také vedení ZŠ Vodičkova, které umožnilo dětem absolvovat lekce. Paní učitelce Konaševské za pomoc s hlídáním dětí při Noci. Velký dík patří i již bývalému kolegovi Tomáši Kohlovi, za jeho cenné rady a nápady a organizační vedení Noci. Nedílnou součástí týmu byly i kolegyně Hofbauerová a Rolfová, které se rovněž podílely na hladkém průběhu akce. Kolegyním z pobočky, které nám umožnily účastnit se v klidu všech lekcí a samotné Noci s Andersenem, patří velké poděkování za trpělivost.

Doporučená literatura

ROWLING, J. K. Bajky barda Beedleho. Praha: Albatros, 2008. ISBN 978-80-00- 02284-0.
ROWLING, J. K. Famfrpál v průběhu věků. 2. vyd. V Praze: Albatros, 2013. ISBN 978-80-00-03253-5.
ROWLING, J. K. a Newt SCAMANDER. Fantastická zvířata a kde je najít. 2. vyd. V Praze: Albatros, 2013. ISBN 978-80-00-03254-2.
ROWLING, J. K. Harry Potter a kámen mudrců. 2. vyd. tohoto souboru. Praha: Albatros, 2013. ISBN 978-80-00-03437-9.

Přílohy

Zprávu ve formátu .doc najdete ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice 1. stupeň, Naše aktivity. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.